Два пъти в годината сменяме часовниците си с 1 час напред или назад, в зависимост от сезона. Наближава преминаването към зимното часово време, което означава преместване на часовника с 1 час назад. За възрастен човек, който може лесно да контролира биологичния си часовник, това не би повлияло особено негативно, но за едно бебе/дете може и да бъде. Нека да видим има ли начин да се подготвите предварително и нужно ли е това.
Както с всяка промяна и при тази едва ли ще можете да предвидите с точност реакцията на детето си. Може да отделите цяла седмица за подготовка, но въпреки това детето отново да се събуди в 5:00 ч., вместо в 6:00 ч. А пък може и никакви мерки да не взимате и на детето да не му се отрази смяната на часа!
Ето ви и няколко варианта за справяне с “проблема”:
- Не правите нищо по въпроса. Поддържате си нормален режим и не променяте часовете на заспиване. След смяната на часа, в Неделя, ще започнете деня си по обичайното време, например 6:30 ч., дори детето да се събуди по-рано. След това ще го слагате да спи максимално близо до часовете му на заспиване за дневен и нощен сън.
- Изместване на режима с 30 минути. В деня преди преместването на часовника слагате детето за всеки сън с 30 минути по-късно. Това означава, че ако сутрин заспива в 9:30 ч., то ще го сложите в 10:00ч. Правите същото нещо за всеки следващ сън и за вечерното заспиване.
- Изместване на режима с 60 минути. Планирането на режима започва в началото на седмицата, в която правите връщането на часовника с 1 час назад. Стратегията е да изместите плавно целият режим, като започвате с 15 минути изместване и добавяте по още 15 минути на всеки 1-2 дни, докато стигнете 60 минути изместване. Така, ако детето обикновено си ляга в 20:00 часа, в Събота целите то да си легне в 21:00 часа, като това сте го постигнали с бавно преместване на целия режим, не само на вечерното заспиване.
Много родители се притесняват дали след смяната на часовника детето ще се събуди в 5:30 ч., ако обикновено се буди в 6:30 ч. Нормализирането на режима и сутрешното събуждане отнема 2-3 дни, като не се налага родителите да правят нещо конкретно за целта. Някои бебета са по-чувствителни и с тях трябва да се внимава повече. Ако ранните събуждания продължат, то ще трябва да помогнете на детето да нормализира режима си, като не започвате деня си преди 6:00 ч., а вместо това го приспивате, както при нощно събуждане. Ако детето заспива самостоятелно, то не е нужно да се намесвате дори! То знае как да заспи отново без чужда помощ, стига да е пълна тъмнина в стаята и да му дадете възможност да заспи.
В този блог пост ще откриете съветите и за следващата промяна в часовника – преминаване към лятно часово време.
В случай, че не се справяте с режима през зимата не се колебайте да се свържете с мен и моя екип.