Тази регресия може да се прояви още в 7-и месец или чак в 10-и месец, но най-често се проявява през 8-и и 9-и месец. Но какво е регресия?
Регресия в съня всъщност е прогресия. Да, това е период, в който бебето преминава скок в менталното и физическото развитие. Мозъчето му буквално бушува от промени и развитие. Сънят става много труден, разпокъсан, отказва да спи през деня или да заспива вечер. През деня прави само кратки дремки, нощем се буди често, като преди това бебето е спало спокойно. Този период на регресия продължава в рамките на 2 до 6 седмици.
Регресията в този период се проявява само при някои бебета, като при едни е по-продължителна, а при други съвсем краткотрайна. Виждала съм бебета, които месец и половина протестират при заспиване и след това всичко се връща постарому.
Ще забележите, че бебето започва да сяда самостоятелно, както и да се изправя. В един хубав ден ще се събудите и ще видите как бебето Ви вече лази, сякаш за една нощ се е научило как да комбинира лява ръка с десен крак и обратното. То е много ентусиазирано да упражнява новите си умения. Това е единственото, което иска да прави по всяко време, че даже и когато трябва да спи. Умората няма да бъде достатъчна, за да легне и да заспи. Ще го слагате в леглото и то ще го обикаля лазейки, ще се изправя или пък ще седне, без никакви намерения за заспиване. В допълнение на новите му физически умения, то преминава през езиково развитие и се опитва да изговаря кратки и лесни думи. И за капак на всичко изброено, бебето вече знае, че хора и предмети съществуват, дори и да не ги вижда, като плаче много силно всеки път, когато мама/тати излезе от стаята.
Бебето мрънка и плаче повече от обичайното, постоянно е недоволно и „киселее“. До сега то е спало по цяла нощ, а вече се буди много често. През деня иска да бъде носено, гушкано и да има постоянен контакт, най-вече с мама.
Знам, че вероятно ще имате чувството, че този период няма край. Искам да вдъхна увереност във всяка майка, която минава през тази регресия, като ѝ кажа: „Поеми дълбоко въздух, бъди спокойна и търпелива, много скоро всичко ще бъде постарому!“.
Регресията в съня не е лесна нито за бебето, нито за родителите. Ето и моите съвети:
- На първо място е важно да имате вече установен режим, подходящ за възрастта и бебето Ви да има умението за самостоятелно заспиване и успокояване. Когато вече бебето има изградени здравословни и полезни навици за сън, много по-лесно и безпроблемно преминава през такъв период. Регресията се усеща много леко от бебета, които спят добре денем и нощем. В курса ми "Сънят на новороденото" 3.0 уча родителите как да изградят здравословен режим и полезни навици още от първия ден. Да имат спокойствието и увереността, че осигуряват достатъчно сън на бебето в трудния период на новороденото. А ако бебето Ви вече е на възраст над 3 месеца, с помощта на курса "Режимът на бебето" 3.0 ще успеете да коригирате всички проблеми с детския сън, като следвате прости и лесни стъпки!
- Давайте възможност на бебето да упражнява новите си умения максимално много. По време на всяко будуване бебето трябва да сяда, да лази, да се изправя и да се умори хубаво, така че да има желанието да заспи както през деня, така и вечерта.
- Бъдете гъвкави и имайте реалистични очаквания. По-трудно заспиване, кратки дремки, нощни събуждания, всичко това е напълно нормално и временно.
- Фокусирайте се върху вечерната рутина. Може да направите по-дълга вечерна рутина от обикновено, за да имате повече време с бебето, обгрижване, гушкане и да го накарате да се чувства комфортно преди лягане. Може да го слагате да си легне по-рано от обикновено, особено ако се създава преумора от повече физическа активност при упражняване на новите му умения.
- Опитайте се да разберете как се чувства детето, когато изпитва тревожност, свързана с раздялата. Трябва да прекарвате повече време в игри и други дейности в стаята, където спи детето. Не се измъквайте от стаята с надеждата, че няма да усети. Това само ще засили тази тревожност. Когато се събуди след сън, бъдете щастливи и радостни при влизане в стаята му, дори и детето да плаче. Така то ще разбере, че всичко е наред и няма нужда да се страхува, че се е събудило и мама я няма. А ако не иска да заспива без Вас в стаята е напълно нормално за няколко дни да оставате при детето докато заспи. След това ще можете постепенно да намалявате присъствието си и в рамките на седмица, то отново да заспива спокойно без Вашето присъствие.
- Бъдете постоянни и не променяйте режима и рутината, която имате през деня. Не създавайте нови нежелани навици, това е една краткотрайна промяна в поведението, която с постоянство и търпение отминава!
- Една майка винаги има нужда от помощ, особено в труден период. Не съм привърженик на героизма и смятам, че всяка трудност в отглеждането на едно дете води до още повече симптоми на следродилна тревожност и депресия. Затова ако имате нужда от помощ, потърсете близък, приятел или пък комшия, който да гледа бебето дори за 30 минути!
- И не на последно място – бебето може да има нужда от повече храна или мляко, особено ако е кърмаче. Напълно нормално е по-честото хранене!
За финал искам да Ви уверя, че това наистина е краткотраен период. Запазете спокойствие и бъдете търпеливи. Бебетата не са константа и е нормално понякога нещата да излизат извън релси. Ключово е родителите да имат реалистична представа за нещата и да се чувстват уверени, защото имайки нужната информация, несъмнено ще знаят как да се справят в труден момент!
В случай, че бебето ви минава през регресията, вижте това видео, в което давам съвети за това как да върнем режима след регресия.